fbpx
Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No:354 B.B 10 Kadıköy / İstanbul +90 531 881 66 21

Dermabrazyon

Dermabrazyon

Dermabrazyon ya da zımparalama cilt yüzeyindeki pürüzlü görünümü düzeltmeye yönelik yapılan bir işlemdir. En sık akne izleri ya da diğer nedenlerle ciltte olan düzensizliklerin giderilmesi amaçlı uygulanır. Diğer uygulama alanları dövme izlerinin silinmesi, cilt lekelerinin giderilmesi ve cildin görünüşünü iyileştirmektir.

Deriyi üst deri ya da epidermis ve alt deri ya da dermis olmak üzere iki kısma ayırmak mümkündür. Üst deri her zaman kendini yeniler. Fakat alt deri hiçbir zaman kendini yenilemez. Dermabrazyon yöntemi ile ciltten üst derinin tamamı ve alt derinin üst kısmı uzaklaştırılır, yani işlem derinin yüzeyel tabakasının soyulmasıdır. Derinin yüzeyel tabakası soyulduğunda atılan kısım içindeki lekelenmeler, cilt düzensizlikleri, ince kırışıklıklardan kurtulmak mümkün olmaktadır. Soyulan derinin iyileşmesiyle daha pürüzsüz, gergin ve taze bir deri tabakası ortaya çıkar.

Ameliyat, dermabrazyon uygulanacak bölgenin genişliğine bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında yapılır. İşlem yine alanın genişliğine göre 1-1.5 saate kadar sürebilir. Operasyon sonrası kişi genellikle aynı gün evine dönebilir. Uygulama, ucunda elmas taşı hızla çeviren bir motor yardımıyla cildin soyulması ile gerçekleştirilir.

Ameliyat sonrası hafif yanma şeklinde ağrı olabilir, ancak basit ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Derinin soyulmasına bağlı olarak işlem yapılan bölgede açık yara olacaktır.

Yara, giysilerle örtülü olmayan bir bölgede ise herhangi bir bandaj uygulanmaz, üzerine uygun pomatlar sürülerek açık bırakılır. Yara giysilerin içinde kalan bir bölgede ise, giysilerin yaraya temas ederek zarar vermemesi için uygun bir şekilde sargı ile kapatılır ya da yara kurutulur. Ameliyatı takiben birkaç gün içinde banyo yapılabilir. Yaraların iyileşip kapanması 5-10 gün sürer. İyileşmiş bir yara taze bir deri örtüsü ile kaplandığında pembemsi bir renkte olur. Pembemsi renk zamanla soluklaşır ve zamanla normal deri rengini alır.


İletişim Formu